Czym się sugerować przy wyborze laptopa do obróbki materiałów graficznych?

Czym się sugerować przy wyborze laptopa do obróbki materiałów graficznych?

Profesjonalne tworzenie grafiki cyfrowej nierozerwalnie wiąże się z koniecznością obsługi różnych zaawansowanych programów. Wymagają one posiadania laptopa wyposażonego w szereg ponadprzeciętnie wydajnych podzespołów. Taki sprzęt musi gwarantować przetwarzanie danych na poziomie oferowanym przez najlepsze komputery stacjonarne.

Dobry procesor i duża ilość pamięci RAM to absolutna podstawa

Profesjonalne tworzenie grafiki cyfrowej nierozerwalnie wiąże się z koniecznością obsługi różnych zaawansowanych programówW przypadku laptopa przeznaczonego stricte do pracy z grafiką kluczową rolę odgrywa oczywiście procesor, gdyż odpowiada bezpośrednio za prędkość przetwarzania wszelkich zadań. Najlepiej sprawdzi się Intel Core i5 lub i7 z co najmniej 6 rdzeniami i pamięcią podręczną przekraczającą 10 000 KG. Bez problemu poradzi sobie bowiem z dużym obciążeniem obliczeniowym i jednocześnie pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów. Drugi podzespół o gigantycznym znaczeniu to bez wątpienia pamięć operacyjna RAM. Pożądana wartość wynosi między 16 GB a 32 GB – koniecznie z możliwością łatwej rozbudowy o dodatkowe kości (w bliższej bądź dalszej przyszłości). Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, warto zainwestować np. w stację roboczą HP ZBook Firefly 16 G9 (www.kuzniewski.pl), która jest ceniona przez użytkowników za doskonałą wydajność połączoną z wyjątkowo estetycznym designem.

Pozostałe istotne komponenty

Podczas kreowania i obrabiania projektów graficznych o sporej rozdzielczości nie obejdzie się bez mocnej karty grafiki. Jej zadanie polega zarówno na sprawnym renderowaniu obrazów, jak i wyświetlaniu ich na monitorze po uprzedniej konwersji. Godny polecenia jest zwłaszcza dedykowany układ NVIDIA Quadro, ewentualnie AMD Radeon Pro. Wybierając dla siebie laptop, nie zapomnijmy też o rzuceniu okiem na zamontowany ekran. Powinien posiadać przekątną od 14 do 17 cali oraz rozdzielczość Full HD (1920×1080 px). Jeśli chodzi o matrycę, to optymalnym rozwiązaniem okaże się wersja matowa wykonana w technologii IPS. Z jednej strony zapewni znakomite odwzorowanie barw, rozległe kąty widzenia i głęboką czerń, z drugiej zaś ochroni nasz wzrok przed szybkim zmęczeniem poprzez skuteczne zapobieganie refleksom świetlnym. Oto inne przydatne podzespoły:

  • nowoczesny dysk SSD z kontrolerem NVMe, który jest nie tylko szybki, ale też bezawaryjny, cichy i energooszczędny
  • klawiatura z blokiem numerycznym, przyciskami funkcyjnymi i multimedialnymi, białym lub kolorowych podświetleniem oraz HUB-em USB do podłączania tabletów
  • szeroki touchpad z obsługą gestów
  • czytnik linii papilarnych, system szyfrujący TPM i czytnik Smard Card (elementy gwarantujące zwiększony poziom bezpieczeństwa).