Czym różni się stacja robocza od zwykłego peceta?

Czym różni się stacja robocza od zwykłego peceta?

Coraz więcej osób zamiast tradycyjnego komputera stacjonarnego wybiera nowoczesną stację roboczą. Jest ona bowiem wyposażona w lepsze podzespoły, co przekłada się bezpośrednio na optymalny komfort pracy. Stanowi idealne rozwiązanie zwłaszcza dla specjalistów – m.in. grafików komputerowych, architektów, inżynierów, montażystów czy analityków.

Kompaktowy rozmiar idzie w parze z maksymalną wydajnością

Coraz więcej osób zamiast tradycyjnego komputera stacjonarnego wybiera nowoczesną stację robocząStacja robocza jest zazwyczaj znacznie mniejsza od peceta, dzięki czemu nie sprawia problemu przy przenoszeniu z miejsca na miejsce i może zostać zamontowana pod biurkiem albo za monitorem. Doskonały przykład to choćby model Kuźniewski – Dell Precision 3260 Compact, który ma zaledwie 72 milimetry szerokości i 190 milimetrów wysokości, a waży niespełna 1,4 kilograma. Mobilność tego sprzętu zachwyci nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że stacja posiada w obudowie ponadprzeciętnie szybki procesor zdolny do przetwarzania ogromnej ilości danych. Najczęściej rolę tę pełni Intel Core i5 z sześcioma rdzeniami albo Intel Core i7 z dwunastoma rdzeniami. Wymienione układy pozwalają na wykonywanie wszelkich zaawansowanych zadań, takich jak:

  • obrabianie plików audio i wideo
  • obrabianie materiałów graficznych o wysokiej rozdzielczości
  • wizualizowanie modeli 3D w dedykowanych programach
  • wspomaganie czynności o charakterze inżynierskim
  • projektowanie różnych obiektów z wykorzystaniem systemów CAD
  • przeprowadzanie skomplikowanych symulacji naukowych.

W zwykłych komputerach stacjonarnych umieszczane są natomiast nieco starsze procesory z serii Intel Core i3, ewentualnie AMD Ryzen 3. Dodatkowo w stacjach roboczych mamy do czynienia z wysokowydajną pamięcią RAM wzbogaconą o funkcję korekcji błędów (pojemność od 8 do 32 GB) oraz półprzewodnikowym dyskiem SSD zbudowanym w oparciu o pamięć Flash. Nośnik ten gwarantuje błyskawiczne uruchamianie programów i jednocześnie odznacza się znakomitą odpornością na wstrząsy.

Liczne rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo eksploatacji

Stacja robocza – w przeciwieństwie do klasycznego peceta – oferuje szereg konkretnych zabezpieczeń systemowych. Mowa tutaj w szczególności o czytniku linii papilarnych rozpoznającym unikatowy odcisk palca, układzie szyfrowania TPM chroniącym klucze i dane uwierzytelniające, blokadzie portów USB zapobiegającej atakom wirusów oraz złączu Kensington umożliwiającym zamocowanie linki antykradzieżowej. Jak by tego było mało, maszyna posiada kilka certyfikatów świadczących o jej energooszczędności i braku negatywnego wpływu na środowisko naturalne.